Настільні ігри у програмах формування здорового способу життя серед вихованців спеціальних закладів для дітей України

 

Настільні ігри у програмах формування здорового способу життя серед вихованців спеціальних закладів для дітей України
 
Ідея створення настільних просвітницько-профілактичних ігор для підлітків та молоді найвищої групи ризику з питань профілактики інфікування ВІЛ та ризикованої поведінки виникла у результаті тривалої роботи співробітників Всеукраїнського громадського центру “Волонтер” у притулках, центрах соціально-психологічної реабілітації, приймальниках-розподільниках для дітей та виховних колоніях України.
Так, з 2003 по 2005 роки в рамках проекту «Профілактика ВІЛ та ризикованої поведінки серед вихованців притулків для неповнолітніх», що реалізовувався за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН в Україні - ЮНІСЕФ, було видано ряд методичних збірок, одна з яких, окрім спектру інноваційних методик, містила матеріали настільної гри для дітей молодшого шкільного віку “Пригоди у країні Здоровляндії”. 
До наступного циклу співпраці Центру “Волонтер” з ЮНІСЕФ увійшли проекти, реалізовані з 2006 по 2008 рік, та спрямовані на покращення профілактичної роботи у виховних колоніях для неповнолітніх шляхом розробки нових ефективних методик, у тому числі – ряду настільних ігор на різну тематику та для дітей різного віку.
Окрім власного досвіду розробок профілактичних методик, фахівців Центру до створення циклу ігор надихнули подібні методичні матеріали організації «Tаcade» з Великобританії. Зокрема, менеджер організації, Хелен Лі, надавала консультації на попередньому етапі розробки методик за сприяння Британської Ради в Україні.
До появи на світ ігри пройшли тривалий етап розробки та апробації. Так, було проведено ряд фокус-груп з різними категоріями підлітків та молоді, зокрема, з вихованцями колоній для неповнолітніх, а також тими, хто перебуває у приймальнику-розподільнику для дітей ОВС та притулках та центрах соціально-психологічної реабілітації для дітей служби у справах дітей. Метою фокус-груп було з’ясування бачення дітьми настільної гри, її складових, мови, іміджів та ходу проведення. Також фокус-групи та консультації щодо змісту ігрових методик були проведені з психологами, педагогами та методистами, що працюють у з дітьми у спеціальних закладах для дітей.
У результаті було розроблено 4 настільних гри:
 
І. Гра «Фото-фішка», що спрямована на обговорення актуальних питань щодо здоров’я та наслідків ризикованої поведінки, ВІЛ-інфікування, які постають перед сучасною молодою людиною. У грі зроблено акцент на обговорення проблем, що є специфічними для неповнолітніх (у першу чергу тих, хто перебуває у спеціальних закладах), шляхом розгляду тематичних фото, їх аналізу та обговорення.
 
ІІ. Настільна карткова гра «Володар кілець» має мету допомогти дітям, молодим людям та дорослим:
-         збільшити рівень знань, уявлень та розуміння щодо проблем, пов’язаних з ВІЛ/СНІД, ризикованою стосовно ВІЛ-інфікування поведінкою;
-         обговорити важливі та суперечливі питання щодо оточуючого середовища, здоров’я, ризиків щодо інфікування ВІЛ, особистої відповідальності, законів України, що стосуються попередження ВІЛ та захисту прав ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД осіб в Україні;
-         отримати інформацію про різноманітні організації, що працюють у сфері профілактики ВІЛ-інфікування, надання допомоги ВІЛ-інфікованим, хворим на СНІД.
Гра містить чотири набори карток, які необхідно розкласти за відповідною технологією.
 
ІІІ. Настільна гра «Крок за кроком» сприяє набуттю учасниками певного комплексу знань та формуванню у них навичок відповідальної поведінки щодо власного здоров’я, зокрема, прийняттю виважених рішень, усвідомленню проблем ВІЛ/СНІДу та інших наслідків ризикованої поведінки, виробленню власного ставлення до широкого кола питань, пов’язаних зі здоровим способом життя.
Гра має поле, кубик та фішки, набори карток з запитаннями, і розрахована на дітей від 12 років.
 
IV. Настільна гра “Пригоди у країні Здоровляндії” для дітей від 6 до 12 років, метою якої є формування усвідомленого ставлення дітей до свого здоров’я та надання елементарних знань щодо здорового способу життя.
Гра має яскраве поле, кубик та фішки, набори карток з цікавими завданнями та запитаннями.
 
Ігри були швидко поширені, у першу чергу, серед десяти виховних колоній України (окрім гри “Пригоди у країні Здоровляндії”), а також серед обласних центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, та мали надзвичайно позитивні відгуки як від психологів та педагогів, що використовують їх у своїй діяльності, так і безпосередньо від самих дітей.
 
У 2008 році Міжнародний благодійний фонд“Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні” у рамках програми «Підтримка профілактики ВІЛ та СНІД, лікування та догляд для найуразливіших верств населення в Україні» (2007– 2012)», підтриманої Глобальним фондом для боротьби зі СНІД, туберкульозом і малярією, та спільно з Міністерством України у справах сім’ї, молоді та спорту розпочав діяльність, спрямовану на покращення ефективності профілактики ВІЛ серед дітей, що перебувають у притулках та центрах соціально-психологічної реабілітації для дітей.
Одним з компонентів програми став блок присвячений тиражуванню настільних ігор для всіх притулків та ЦСПР України, а також навчання фахівців цих закладів у напрямку ефективного застосування методик у профілактичних програмах.
 
Зокрема, 9-14 лютого 2009 року за участю розробників ігор пройшов навчальний семінар-тренінг „Особливості використання інтерактивних настільних ігор у програмах профілактики ВІЛ-інфекції та ризикованої поведінки серед вихованців притулків та центрів соціально-психологічної реабілітації дітей”, метою якого було надання інформації щодо використання інтерактивних ігор у програмах з профілактики ВІЛ та ризикованої поведінки серед вихованців притулків та ЦСПР для дітей, а також відпрацювання навичок їх впровадження та застосування. У семінарі взяли участь 32 психологи та методисти притулків та ЦСПР з різних регіонів України. У результати шестиденного навчання фахівців визначили, що всі запропоновані ігри є надзвичайно корисними та цікавими і дійсно мотиваційними для дітей за своєю суттю. Отже, ігри було сприйнято позитивно та особливо відзначені наступні аспекти:
·        ігри розраховані на різний вік дітей та мають широкий спектр завдань, що дозволяє застосовувати їх у просвітницько-профілактичних програмах з різними віковими групами та категоріями вихованців притулків та ЦСПР;
·        на ґрунті запропонованих методик можна створювати свої на будь-які теми, актуальні для розгляду з дітьми;
·        у основі ігор лежить Програма профілактики ВІЛ/СНІД та ризикованої поведінки серед вихованців притулків, розроблена Центром “Волонтер” та затверджена Міністерством України у справах сім’ї, дітей та молоді наказом № 692 від 05.11.2004р., а отже - у іграх системно розглядаються такі питання як загальнолюдські цінності, гігієна та здоров’я, попередження вживання психоактивних речовин, проблеми відносин між статями та безпосередньо питання профілактики ВІЛ. Саме зв’язок з Програмою профілактики та спільність тем дає можливість інтегрувати гру у профілактичну програму, зробивши її якомога ефективнішою;
·        стиль подання інформації у іграх, яскравість образів та різноманітність ігрових прийомів дозволять зацікавити дітей до взаємодії та у процесі гри ненав’язливо сприятимуть отриманню важливої інформації, а також формуванню установок, що стосуються здорового способу життя.
 
15 – 22 травня 2009 року пройде ще один навчальний захід у рамках програми МБФ “Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні” для тих фахівців притулків та ЦСПР, які не були охоплені минулим навчальним семінаром-тренінгом та ще не володіють ігровими методиками. Звичайно, на семінарах будуть поширені набори ігор у необхідній для роботи фахівців кількості.
 
Отже, можемо стверджувати, що по завершенню навчальних заходів та поширенню ігор серед притулків та центрів соціально-психологічної реабілітації для дітей України, мета даного компоненту програми буде досягнута – спеціалісти отримають ефективний інструментарій для роботи з різними групами дітей, зможуть використовувати ігри, інтегруючи їх у просвітницько-профілактичні програми, що, відповідно, підвищить ефективність профілактичної діяльності.
 

Координатор проектів ВГЦ “Волонтер”, Журавель Т.В.

 

 

Прокоментувати цей запис
Микола (12.01.2013, 19:06)
Мене звати Микола .Я тривалий час працював з важковиховуваними підлітками у підлітковому клубі "Каменяр" у м. Дрогобичі Львівської області.Зараз на пенсії. Маю багато своїх наукових праць по роботі з важковиховуваними дітьми та підлітками,а також монографію "Психологія важковиховуваних підлітків".Вважаю,що такі ігри є дуже необхідними для пррофілактики важковиховуваності дітей та підлітків

 

Введіть код, який вказаний на зображенні 

e-mail: ten_z@ukr.net

м. Київ,
вул. Довженка, 2, кім. 53
(у приміщенні Київського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді)