Звіт про стан волонтерства у світі (2011)

05.12.2011

 

В 2011 році відзначається десята річниця Міжнародного року волонтерів (МРВ) 2001 року. В 2011 році є нагода продемонструвати розмаїття, поширеність і глибину волонтерства в усьому світі, підвищити значення волонтерства та залучити набагато більше волонтерів. 

Кожного року, 5 грудня, волонтери в усьому світі відзначають Міжнародний день волонтерів (МДВ), заснований Генеральною Асамблеєю Організації Об`єднаних Націй в 1985 році.

МДВ на сьогодні відзначається в усьому світі з тисячами волонтерів, які беруть участь в широкому колі волонтерських ініціатив. Ці дії покликані підкреслити роль волонтерів у своїх громадах та підвищити обізнаність громадськості про їх істотний внесок у розвиток суспільства. 

 

5 грудня 2011 року світова громадськість вдесяте відзначила День волонтера, проголошений ООН у 2001-му році. Цього дня в сотні країн на чотирьох континентах був представлений перший звіт про розвиток волонтерства у світі.

 

Як змінювалося волонтерство впродовж останнього 10-ліття, проаналізували сьогодні в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка під час презентації Першого звіту ООН про волонтерство. 

 

Модератором зустрічі виступила Анна Гулевська-Черниш, директор Українського форуму благодійників. 

Координатор програми Волонтери ООН Джованні Моцареллі, Тетяна Лях (Всеукраїнський громадський центр "Волонтер"), Тарас Тимчук (Центр волонтеріату «Добра Воля»), Анна Ісаєва (Альтернатива-В) та інші спікери розвінчували міфи про волонтерство.

 

Зокрема про те, що волонтерство - це лише справа організацій громадянського суспільства, волонтери - заможні люди, яким нічим зайнятися, без кваліфікації. Усі доповідачі погодилися з тим, що волонтерство дає потенціал для розвитку людини і є важливим компонентом соціального капіталу народів. Дискутували про те, чи має держава втручатись у справи волонтерства. 

 

 

Гаслом події можна назвати фразу зі Звіту: "Волонтери є багатством народів". Однак учасники конференції говорили не лише на святкові теми, досить гострою виявилась дискусія про Закон України "Про волонтерство" та перспективи подальшого розвитку руху.

 

У виступах іноземних доповідачів, панів Олів’є Адама (постійний координатор системи ООН в Україні) та Джованні Моцареллі (координатор програми Волонтери ООН) звучали слова застороги щодо профанації цінностей волонтерства. Такою загрозою, наприклад, може стати підміна принципу добровільності нашим традиційним "добровільно-примусовим" залученням молоді. Були розглянуті хибні уявлення про волонтерство, наведені цікаві факти про тенденції розвитку руху в Україні та світі:

·         близько 3/5 молодих українців протягом 2011 року брали участь у волонтерських заходах;

·         лише 10% волонтерів залучалися до цієї діяльності організаціями "третього сектору";

·         з 500 найбільших команій світу близько 450 реалізують програми залучення своїх працівників до волонтерства.

Представники органів державної влади звітувалися про залучення волонтерів до реалізації проекту "Давай разом".

Йшла мова і про поширення волонтерського руху в Україні, координацію зусиль волонтерів. Однак під час дискусії з представниками неурядових організацій, чиновники з'ясували для себе: громадські організації не мають потреби в координуючому органі в системі уряду країни.

 

Головною і кричущою потребою третього сектора нині є внесення змін до Закону України "Про волонтерство".

Прийнятий у першому читанні він ставить під сумнів можливості НУО, в тому числі й Карітасу, офіційно працювати з волонтерами. Пані Тетяна Лях (ВГЦ "Волонтер") озвучила обнадійливу інформацію про співпрацю НУО та комітету Верховної Ради по підготовці Закону до розгляду в другому читанні з відповідними змінами та доповненнями. 

Але найважливішими, зокрема, для студентів КНУ Шевченка, тобто потенційних волонтерів, стало питання про те як волонтерство змінює життя людей, в тому числі, й самих волонтерів. Розповіді громадський діячів, організаторів волонтерського руху в Україні, підсумували висновком: це варто спробувати.

 

* * * 

Програма Волонтери ООН – це організація ООН, створена Генеральною Асамблеєю в 1970 році, з метою сприяння глобальному розвитку та забезпеченню. Вона мобілізує кваліфікованих волонтерів ООН та заохочує людей до активного волонтерства в своїхкраїнах. Програма Волонтери ООН адмініструється Програмою Розвитку ООН та здійснює свою діяльність через офіси ПРООН у всьому світі. http://ukraine.unv.org/ua.html 

 

Прокоментувати цей запис
Тут ще немає коментарів

 

Введіть код, який вказаний на зображенні 

e-mail: ten_z@ukr.net

м. Київ,
вул. Довженка, 2, кім. 53
(у приміщенні Київського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді)